obsah

1. podstata 

2. výročí 

3. příběhy 
4. struktura program

1. podstata projektu

Poslední celorepubliková TOUR legendární filmové maringotky Pavla Čadíka se symbolicky rozloučí s historicky nejvýznamnějším obdobím filmové distribuce na klasických 35mm filmových pásech. V současné době se tato promítací technika prakticky již neobjevuje, dokonce i tradiční populární venkovní projekce probíhají z digitálních filmových nosičů. Tour tak chce symbolicky vzdát hold všem RYTÍŘŮM FILMOVÉHO PÁSU - promítačům, kinařům, organizátorům festivalů, zakladatelům filmových klubů, tvůrcům a především nostalgicky vzpomínajícím divákům na magické a nezapomenutelné projekce z klasického 35mm filmu, které jsou pochopitelně promítané na nejlepších promítacích přístrojích světa od české firmy MEOPTA. Tyto promítačky byly nejenom ve všech českých stálých kinech, ale také v maringotkách bratří Čadíků, které pak nabízely projekce pod širým nebem na náměstích mnoha měst, městeček i vesnic. Nostalgii a magii těchto venkovních projekcí na unikátních 35mm filmových pásech chceme připomenout symbolicky poslední "opravdovou" filmovou projekcí (THE LAST PICTURE SHOW) a pomocí filmové maringotky LADY a legendárních přístrojů značky MEOPTA. Každá projekce v každém místě bude originální a připomene i slavné filmové osobnosti, které budou mít v roce 2019 svá výročí a navíc jsou spjaty s místem konání. 

2. výročí projektu 


100 LET ČESKÉHO OPTICKÉHO PRŮMYSLU, 130 LET VYNÁLEZU PROJEKTORU NA 35MM A 90 LET PRVNÍ ČESKÉ ZVUKOVÉ PROJEKCE 

V roce 1919 byla v Praze založena malá firma Štys a Srb, která se zabývala výrobou a opravou optických přístrojů. Byl tak položen základní kámen světově známého českého optického průmyslu, který v dalších letech prezentovala firma MEOPTA (firma Štys a Srb byla od roku 1946 součástí firmy MEOPTA). Pro filmový průmysl byla zásadní výroba promítacích přístrojů, které pak v roce 1958 a i v roce 1967 získaly na světových výstavách cenu za nejlepší promítací přístroje na světě. Tyto přístroje pak znal každý český i slovenský promítač a díky nim se do filmu zamilovalo několik milionů diváků. Nástup digitalizace v roce 2009 (před 10 lety) znamenal pozvolný, ale bohužel definitivní konec oblíbených 35mm projekcí. Projekt  tak symbolicky a definitivně - a snad i velkolepě - uzavře toto patrně nejkrásnější filmové období. Navíc je to i výročí slavného Edisonova vynálezu - 35mm filmového pásu, kamery i promítačky na 35mm film - v roce 1889 ... 130 let. Posledním příběhme spojeným s filmovou technikou je nedávný objev - první projekce zvukového filmu v Československu se odehrála před zraky diváků ústeckého kina Alhambra před 90 lety, tedy 26. dubna 1929. Událost dnes připomíná pamětní deska, která je na budově Činoherního studia na Střekově a současně výstava v městském muzeu. Partnerem příběhů a výročí je firma MEOPTA Přerov.

100 LET PODNIKÁNÍ RUDOLFA JELÍNKA 

V roce 1919 Rudolf Jelínek (společně s bratrem Vladimírem) převzal podnik po otci a nazvali jej na jeho počest "Zikmunda Jelínka synové". V roce 1921 koupili nepříliš prosperující palírnu Razov a přenesli tam část výroby. Tím i začala historie podnikání Rudolfa Jelínka, na jehož odkaz navazuje společnost RUDOLF JELÍNEK dodnes. Likérka stála také za vznikem i významných kulturně-společenských aktivit. Hodně z nich je spojeno se jménem vizovické osobnosti Boleslava Polívky a byly také inspirací k vytvoření ceny RYTÍŘŮM FILMOVÉHO PÁSU. A právě firma RUDOLF JELÍNEK bude partnerem této ceny.

25 LET UDÍLENÍ CEN ČESKÝ LEV

Aktivita a největší úspěchy filmové maringotky Pavla Čadíka jsou spjaty s posledním významným obdobím českého klasického filmu na 35mm. Proto také podstatou TOUR bude představit nejvýznamnější filmy tohoto období - tedy převážně filmy od roku 1990 do roku 2012. Do programu budeme zařazovat především filmy oceněné Českou filmovou akademií a cenou Český lev. První předávání cen bylo v roce 1994 (24. února) - tedy přesně před 25 lety. 

LETOŠNÍ VÝZNAMNÁ VÝROČÍ FILMOVÝCH OSOBNOSTÍ

Kromě výročí slavnostního udílení těchto cen připomeneme i jubilea slavných domácích tvůrců - např. Bolek Polívka (70 let), Ondřej Trojan (60 let), Jan Švankmajer (85 let), Marek Najbrt (50 let), Eva Holubová (60 let), Jaromír Šofr (80 let), Miroslav Janek (65 let), Ivan Trojan (55 let), Jiří Schmitzer (70 let), Květa Legátová (100 let), Miroslav Táborský (60 let), Pavel Zedníček (70 let), Josef Abrhám (80 let), Miroslav Zikmund (100 let), Eliška Balzerová (70 let), Zdeněk Petr (100 let), Karel Dobrý (50 let), Bára Hrzánová (55 let), F.A.Brabec (65 let), Jan Gogola st. (75 let), Věra Chytilová (90 let nedožitých), František Vláčil (95 let), Vladimír Franz (60 let), Marek Jícha (60 let), Jaromír Šofr (80 let), Ondrej Šulaj (70 let), Juraj Nvota (65 let), S.Štěpka (75 let), Josef Somr (85 let), Pavel Taussig (70),  David Ondříček (50 let), Jana Synková (75 let), Věra Plívová-Šimková (75 let), Václav Křístek (65 let) ... ale i filmového nadšence  a realizátora projektu Pavla Čadíka (60 let).

3. příběhy projektu


ZROZENÍ LADY Z KARLOVARSKÝCH LESŮ

V roce 1991 se z karlovarských lesů podařilo získat maringotku a dopravit ji na jižní Moravu, kde prošla první etapou rekonstrukce. Druhá etapa probíhala u Petra Sokola v Lípě u Zlína, tam maringotka dostala do výbavy potřebnou promítací techniku a do vínku jméno Lady. A tam začala dlouhá pouť této maringotky po českých i slovenských městech, která trvá dodnes. Proto i symbolicky plánujeme TOUR uskutečnit i v Karlových Varech.  Začátky byly skromné - nejprve putování po vyškovském okrese, pak slavná éra spojená s Olšany a nakonec i návštěva Prahy a Střeleckého ostrova. Po tragických povodních na Moravě v roce 1997 se odhodlala maringotka k putování po českých moravských zemích, které se ve větším rozsahu podařilo v roce 1998 a 1999 (před 20 lety). Rekordní návštěvnost turné zaznamenalo v roce 1999 v Třebíči a Uh.Hradišti - tedy přesně před 20 lety. .Partnerem příběhu je Kinoservis Zlín.

KONEC ? NE !!! NOVÝ ZAČÁTEK A VELKÁ POMOC

V roce 2003 se připravovalo i putování na Slovensku, ale tragická nehoda 3.2.2003 (stalo se před 15 lety) smělé plány hybatele a iniciátora putování Pavla Čadíka zásadně změnila. Teprve po 7 letech se aktivně podílí na turné maringotky na Slovensku. Ale zdravotní omezení i změna statutu kinematografu obou bratrů společně s razantním a definitivním nástupem digitalizace zamezila výraznějšímu naplnění smělých kinematografických plánů. Jen výrazná pomoc a podpora společnosti MYJÓMI (Družstvo invalidů) pomáhá Pavlu Čadíkovi provozovat maringotku dodnes. I proto se partnerem projektu stala nezisková organizace REVENIUM, pro kterou je důležité, aby nikdo kvůli svému (nejen) zdravotnímu znevýhodnění nemusel marnit svůj talent, ale naopak ho mohl rozvíjet, ať už v zaměstnání či podnikání.

PO CELÉ REPUBLICE I KOUSEK SLOVENSKA

Symbolická je i celá TOUR - tedy konečný výběr měst. TOUR začíná v Přerově (je sídlem firmy Meopta), pokračuje pak ve Vizovicích (sídlo firmy Rudolf Jelínek) a pak pokračuje po všech krajích a vybraných měst, především spojených s filmovou tradicí. Zavítá i na Slovensko - do dvou filmových míst. Navštíví slovenský Hollywood TERCHOVOU a také největší slovenský filmový festival KOŠICE.

4. struktura programu  

Program bude pro každé místo konání originální, ale vždy nabídne vhodnou filmovou projekci českého filmu a vždy za účasti vzácného hosta - filmovou osobnost města + Rytíři filmového pásu. Besedy na téma FILMOVÉ VZPOMÍNKY budou ve spolupráci s z.s. Revenium moderovat laurerátky ceny ŽENA REGIONU. Nebude chybět ani zdravice, krátký film týkající se města a především výstava starých promítacích přístrojů se sbírek firmy MEOPTA, ale i sběratele pana Wolfa a pana Sokola.  Maringotka LADY se promění ve výstavní síň nabídne originální tabule prezentující historii optického průmyslu a především činnosti firmy MEOPTA. Projekce budou zdarma a vybírané dobrovolné vstupné bude určeno na podporu projektů z.s. REVENIUM.

Tato organizace se navíc postará i o exkluzivní nabídku občerstvení díky premiérovému využití unikátního FOODTRUCKU. V něm bude Revenium nabízet návštěvníkům občerstvení vyrobené v jeho provozovně na Kokořínsku a od dalších sociálních podniků :

  • Pivo PORT, světlý ležák 12°

Dobré pivo se pozná hned po prvním doušku. A protože PORT, světlý ležák filtrovaných nepasterovaný, který pro nás navařili v pivovaru Neratov v Orlických horách (sociální podnik) je prostě skvělý, přinášíme ho rovnou 0,7l skleněné designové lahvi. Vyrobeno: Pivovar NERATOV, ŠFN, s.r.o.

  • víno LIGHTHOUSE 0,7l

Objevte lehké jen desetiprocentní víno s minerálním podtónem a šťavnatou kyselinkou doplněnou příjemným zbytkovým cukrem. Právě díky rieslingové kyselince se může pocitově jevit jako suché, i když je označením polosuché a je typickým produktem oblasti Mosela. Stárnutím bude kyselinky ubývat, víno se zakulatí, a v chuti se objeví typické rieslingové petrolejové tóny. Majitelka vinařství paní Analise Kettern je už více než pětadvacet let upoutána na lůžko, a odkázána na pomoc rodiny. Vinařství tedy vede její syn, přesto se paní Kettern do chodu podniku nadále aktivně zapojuje a speciální limitovanou edicí se rozhodla podpořit Revenium.

  • Sekt Lighthouse 0,7l

Objevte s námi jemný Riesling Sekt Brut 2016 z vinařství Lothar Kettern z německé Mosely. Sekt je vyroben klasickou metodou zrání v lahvi (18 měsíců) z prémiových hroznů rieslingu z vinice Goldtropfchen nejmladším vinařem rodiny Kettern Philippem, který je pokračovatelem rodinné tradice coby šesté generace.

.
 

Kinematograf 100 - Pavel Čadík, Nesovice 38, Nesovice 68333, IČO : 44099274, pavecadik1@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky